Brunner I. L. és társa első magyar kovácsolható vasöntvény és hővédő-anyag gyára
Budapest, Váci út 166.
A különleges cég 1883-ban iparcikkek kereskedésére alakult. A jó üzletmenetben bízva a tulajdonosai 1887-ben gyártelepet létesítettek a Külső-Váci út 148. sz. alatt, ahol a gépgyártáshoz használatos kovácsolható vasöntvények gyártását honosították meg és olyan jelentős mértékben, hogy a gyártás mellett technológia-fejlesztéssel is foglalkozhattak.
Bővebben:
Különlegességként sikerült a cégnek a kovácsolható vasöntvény-gyártás hosszadalmas processzusát lerövidíteni és öt év kitartó munkával ezt az új iparágat meghonosítani. Az 1890-es évek derekán a gyártelepen átlagosan 130 munkás dolgozott, zömmel az öntödében, ahol a kézi formázók mellett 120 formázó gép segítette elsősorban a tömegtermelést. Kovácsolható vasöntvényből és egyéb műöntvényből elsősorban a mezőgazdasági gépgyártás, a lakatos és kocsigyártó ipar szükségleteit fedezte. A 18 lóerős gőzgéppel felszerelt szerszám- és gépgyártási ágazata pedig lánckerekek, alakos öntvények és mérlegek gyártásával is foglalkozott, továbbá készítettek ajtó- és ablakvasalásokat, egyéb műszaki tömegcikk-árut.
A cég a XX. század első éveiben eltűnt a hazai vállalati palettáról. 1906-ban már mint-eredetileg 1883-ban alapított és Brunner I. L. és Társa cég néven - ügynöki és bizományosi kereskedés, 1914-től pedig mint műszaki-, technikai- és elektrotechnikai cikk nagykereskedés tűnik fel a VI. Teréz krt. 19. sz. alatt. A rendkívül széles termék- és cikkválasztékában többek között az eredetileg a Brunner I. L. és Társa szabadalma és egykori gyártmánya alapján készülő ERNA palacktöltő készüléket, a saját egykori 1-3 tonnás százados marhamérleget, s sok más korábbi gyártmányukat is forgalmazott, több Váci úti gépgyár-Walser, Hirmann, Schlesinger-gyártmányaival együtt.
A Váci úti telephelyen 1905-ben megjelent a Gugler és Forray Első Magyar Lágyvas- és Acélöntőgyára nevű cég, amely a Brunner-féle cég gyártelepének átvételére alakult. A meglévő gyári berendezésekkel vas-, temper- és lágyöntvényeket állított elő, s valamikor 1913 táján meg is szűnt.